Sportowa komunikacja z shopperem
Tegoroczne lato zdominowane jest przez duże wydarzenia sportowe – mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz igrzyska olimpijskie. Dało to dużo możliwości zarówno agencjom, jak i ich klientom na przygotowanie tematycznej komunikacji w punktach sprzedaży.

Nie wszyscy niestety, tak jak Tarczyński, są oficjalnymi sponsorami mogącymi wykorzystywać wizerunki sportowców lub logotypy imprez.

Pozostałe marki musiały wykazać się większą kreatywnością, aby skojarzyć się z aktualnymi wydarzeniami.
I wyszło im to naprawdę nieźle. Poniżej przykłady „sportowych” ekspozycji oraz ich oznakowań.
A jak to zrobić z przytupem mając naprawdę poważny budżet można zobaczyć na tym filmie
AGENCJI PROPULZIJA Z SERBII
To są naprawdę tytani kreacji POS 🙂
Drugie miejsce na pudle
W ankiecie badającej skuteczność materiałów POS, którą przeprowadziliśmy w maju bieżącego roku, drugie miejsce na podium zajęła zabudowa końcówki regału. Taki był werdykt 103 badanych przez nas trade i shopper marketerów, którzy wybierali materiały najlepiej „pracujące” w sklepach. Ponieważ, jak widać, to narzędzie ekspozycji jest skuteczne – spieszcie się, aby z niego skorzystać.
A dlaczego trzeba się spieszyć?
Otóż dlatego, że na rynku jest bardzo ograniczona liczba takich końcówek. Przecież nie w każdej sieci jest to możliwe. Więc ich dostępność cały czas spada!
Poniżej kilka przykładów naprawdę kreatywnych realizacji.
Porządkowanie komunikacji w kategorii
Praktyka pokazuje, iż sklepy, które uporządkowały komunikację i nawigację danej kategorii, obserwują zauważalny wzrost jej sprzedaży. W zależności od tego, co to za produkty, może to być od 5% do nawet 8%. Klienci przed takimi regałami czują się po prostu pewniej, gdyż łatwiej mogą znaleźć produkty, których potrzebują. A przez to zapewne kupują ich też więcej. Aż dziwi więc fakt, że tak mało jest na naszym rynku dobrych przykładów takiej współpracy detalistów z dostawcami.
Prawdziwą perełką wydaje się więc ta inicjatywa Intermarché.
Kategoria kaw ziarnistych (która od czasów pandemii cały czas jest na fali wznoszącej) zyskała u tego detalisty nie tylko czytelne oznakowanie pionowe, lecz także bardzo widoczną poziomą nawigację klasyfikującą poszczególne ziarna ze względu na intensywność smaku.
Zdetronizowana PEPSI
Przyznaję, że umknęła mi wcześniej ta informacja, iż na amerykańskim rynku w ubiegłym roku zmieniła się kolejność na podium w kategorii słodkich napojów gazowanych. Otóż pierwsze miejsce nadal ma Coca-Cola. Ale na drugim już nie jest Pepsi, tylko Dr Pepper.
U nas ten brand nie jest na razie aż tak popularny. Co jednak nie przeszkadza mu robić efektownych ekspozycji w hipermarketach. Poniżej zdjęcia teatralizacji w stylu „Route 66”.
Pomarańczowy kolor jest na topie
Kolory z brandowego manuala pomagają czasami (choć oczywiście nie zawsze) projektantom w podniesieniu widoczności konstruowanych przez nich POS-ów. Takim kolorem z pewnością jest pomarańczowy. Soczysta i żywa barwa dodaje +10 do szybkości spostrzegania takiej bryły przez shoppera🙂.
Może w ogólnym rozrachunku jest to barwa „mało spożywcza”, ale za to bardzo charakterystyczna i dominująca.
Poniższa zabudowa Fanty oprócz jaskrawego koloru wykorzystuje również bardzo nieoczywiste w przestrzeni sklepowej kształty okrągłych pomarańczy. I zwróćcie uwagę – to wszystko wykonane jest z kartonu!
Glenmorangie dokłada do swojego koloru także zaskakujący kształt balonu.
I to balonu podświetlonego.
I na koniec majstersztyk technologiczny – czyli pomarańczowy skuter od Aperol. Konstrukcja z pięknie pomalowanego MDF-u i tworzywa została wykończona realistycznymi detalami, takimi jak manetki, koła czy reflektor.

Ale jeżeli już jesteśmy przy skuterach, to ich bryła jest też do uzyskania z kartonu. Jest może bardziej kanciasta – ale również czytelna.
(zdjęcia ze sklepu w USA zaczerpnięte z profilu Allied Beverage Group)
Apple zapewne nie specjalnie się tym przejął
Ale już takie Lubella, Lay’s, OnlyBio czy Nivea zyskały powód, aby na swoich opakowaniach umieścić dodatkową ikonę – Best Brands Poland. Można będzie zrobić dodatkowy wobblerek z medalem albo dedykowany display…
Każdy powód jest dobry, by powiedzieć konsumentowi – to my jesteśmy lepsi. Nas nagrodzono 🙂.
Więcej o metodologii badania, w którym wzięło udział osiem tysięcy respondentów
Co nowego
w displayach ¼ palety
To prawdopodobnie najbardziej popularny format displaya na naszym rynku. Stąd też naprawdę trudno wymyślić coś nowego, wykorzystując taką bryłę. Ale oczywiście, że się da. Poniżej kilka przykładów rozwiązań, które wnoszą dodatkową wartość do standardowej formy.